Jak zacząć naukę pozycjonowania (SEO)?
Artykuły4 kwietnia 2016
W ostatnim czasie coraz częściej na grupach SEO padają pytania o to, od czego zacząć naukę pozycjonowania. W wielu przypadkach seowcy odsyłają w pierwszej kolejności na fora, zapominając jednak o tym, że na forum.optymalizacja.com sam dział "dla początkujących" ma ponad 600 stron wątków. Co innego 10 lat temu, kiedy faktycznie można było poświęcić kilka dni na przejrzenie najważniejszych tematów, aby wiedzieć, co z czym się je. Ale teraz? Buszowanie w wątkach sprzed wielu lat nic nie daje. SEO zmienia i rozwija się tak intensywnie, że najlepiej jest jak najszybciej złapać podstawy, a dopiero potem dołączać do dyskusji na forach.
Dzisiejszy wpis ma za zadanie zebrać w jednym miejscu najważniejsze materiały pomocne w opanowaniu podstaw pozycjonowania, a potem bycia na bieżąco z tym, co dzieje się w naszej branży.
Kursy i szkolenia SEO
To najłatwiejszy i najszybszy (aczkolwiek nie najtańszy) sposób zdobycia wiedzy o pozycjonowaniu. Tematyka części szkoleń jest bardzo ogólna i ma na celu wprowadzenie uczestników w podstawy SEO. Inne z kolei skupiają się na wybranych zagadnieniach. Poniżej znajduje się zbiór kursów i szkoleń, z ofertami których warto się zapoznać.
- kurs pozycjonowania dla początkujących - mailowy kurs mojego autorstwa. Za jego główny atut uważam możliwość odbycia kursu w każdej chwili (wysyłka materiału rozpoczyna się tuż po zapisaniu się na kurs) oraz zebranie najważniejszych informacji w "pigułce", dzięki czemu można szybko przyswoić solidne podstawy SEO. Dołączanie zadania praktycznego do każdej lekcji pozwala na złapanie praktycznego doświadczenia. Kurs jest aktualizowany co kilka miesięcy;
- kurs pozycjonowania dla średniozaawansowanych - to kontynuacja powyższego kursu mailowego, tym razem dotycząca pozycjonowania szerokiego na przykładzie serwisów e-commerce. Również ten materiał zawiera zadania praktyczne, jednak są one nastawione na samodzielną pracę bardziej, niż w przypadku kursu dla początkujących. Ten materiał jest również systematycznie aktualizowany. Oba kursy są dostępne również w pakiecie;
- szkolenie online "Zarabiaj na audytach SEO" - to drugie wydanie uruchomionego już kilka lat temu szkolenia, z którego krok po kroku można nauczyć się przygotowywać audyt SEO. Zawiera również edytowalny szablon do złożenia audytu na potrzeby klienta, a także arkusze umożliwiające analizę ok. 150 czynników rankingowych;
- SEO i link building - szkolenie stacjonarne prowadzone przez MaxROY. W najbliższej edycji odbywa się ono w kilku miejscowościach w Polsce, a są to: Poznań, Gdańsk, Wrocław i Warszawa. Zgodnie z informacją na stronie"Część przedpołudniowa skupia się na optymalizacji strony, copywritingu SEO, a także na aspektach technicznych zoptymalizowanych stron www. Część popołudniowa to wszystko, co musisz wiedzieć o nowym SEO i zdobywaniu odnośników zgodnych z wytycznymi Google." Szkolenie prowadzi Bartosz Berliński;
- szkolenia Xann - w tym przypadku dostępnych jest kilka szkoleń - zarówno ogólne z pozycjonowania, jak i poświęcone szczegółowym zagadnieniom, np. osobne szkolenie z White Hat SEO i Black Hat SEO. W ofercie dostępne są także warsztaty z Black Hat SEO. Szkolenia te odbywają się kilka razy do roku (kilka z nich również w kwietniu br.) i są prowadzone stacjonarnie w Katowicach.
Oprócz powyższych szkoleń, Sławek Gdaq ma w ofercie kilka kursów mailowych oraz video szkolenie. Raz do roku odbywa się także Festiwal SEO. Sam organizator wydarzenia, Artur Strzelecki, kilkakrotnie organizował godzinne video szkolenia, o których informował na Silesia SEM.
Książki i ebooki o pozycjonowaniu
Jest spory wybór angielskich książek o SEO, spośród których kilka zostało przetłumaczonych na język polski i są one dostępne w księgarniach. Ponieważ jednak realia pozycjonowania w Polsca są inne od tych zachodnich, warto zapoznać się przede wszystkim z następującą książką:
- Pozycjonowania i optymalizacja stron WWW. Jak się to robi. Wydanie III - to wydanie zostało udostępnione w 2012 r., jednak mimo wszystko warto zapoznać się z tą lekturą pamiętając o tym, że opisuje ona SEO sprzed kilku lat. Konieczna będzie zatem dodatkowa weryfikacja i aktualizacja zawartych w niej informacji.
Z kolei książki pisane przez zachodnich autorów są bardziej aktualne, ale z drugiej strony, opisują m.in. te zmiany w Google, które nie zostały jeszcze wdrożone globalnie. Czytanie ich daje nam jednak pewną przewagę, ponieważ można łatwiej przygotować się na zmiany, które do Polski dotrą dopiero za kilka miesięcy. Książek najlepiej szukać na Amazonie zwracając uwagę na datę ich wydania.
Fora i grupy dyskusyjne o pozycjonowaniu
Niektóre fora webmasterskie posiadają działy dotyczące pozycjonowania. Zazwyczaj nie cieszą się one wyjątkowo dużą popularnością, dlatego też poniżej znajduje się lista forów o tematyce stricte SEO:
- http://www.forum.optymalizacja.com/ - to największe polskie forum poświęcone SEO;
- publiczne grupy na FB: SEO/SEM Polska, TakaBranzaSEO;
- forum Google dla Webmasterów;
- społeczność SEO Poland na Google+.
Prowadzonych jest także kilka mniejszych forów oraz zamknięte grupy dyskusyjne. Śledzenie tych wymienionych powyżej powinno jednak wystarczyć osobom początkującym.
SEO blogi
Śledzenie blogów pozwala szybko dowiedzieć się o nowinkach w branży, a czasem trafić na bardziej techniczne wpisy. Aktualna lista polskich SEO blogów znajduje się na Planecie SEO, która agreguje wszystkie wpisy i wyświetla je w kolejności od najnowszego. To w zasadzie pierwsze miejsce, które warto systematycznie odwiedzać, albo obserwować profil Planety na FaceBooku.
Dodatkowo warto subskrybować na Google+ (lub w innym serwisie społecznościowym) profile następujących serwisów:
- Google Webmasters - to informacje prosto z Google. Znajdują się tam m.in. zapowiedzi hangoutów z Johnem Muellerem, których nagrania są dostępne na kanale YouTube;
- Search Engine Land;
- MOZ.
Powyższa lista nie jest zamknięta, więc zachęcam do dodawania Waszych sugestii co do materiałów pomocnych dla osób początkujących w SEO.