Odzyskiwanie niedziałających linków pozwala pozbyć się odnośników do naszego portalu, które nie są aktywne. Ponadto dzięki temu działaniu jesteśmy w stanie wyodrębnić wszystkie niepodlinkowane wzmianki o naszej witrynie. Odzyskiwać linki warto, jednak należy postępować wedle określonego planu. Jak wygląda odzyskiwanie linków w praktyce w 2017 roku?

 

W jakim celu warto odzyskać linki?

Odzyskiwanie linków przynosi wiele korzyści. Pierwszą jest fakt, że możemy znacząco powiększyć liczbę backlinków prowadzących do strony internetowej. Często wyszukiwanie doprowadza nas do starych serwisów, dlatego uzyskane w ten sposób odnośniki mogą okazać się bardzo wartościowe. Odzyskać możemy również linki, które zwracają błąd 404. Sytuacja ta może wystąpić z wielu powodów, jednak najczęstszym jest zmiana adresu danej podstrony/ artykułu, czy całkowite wyłączenie linkowanej witryny.

Wykorzystując odpowiednie narzędzia i techniki, jesteśmy w stanie namierzyć wytworzone przez nas materiały, które zostały przez kogoś skopiowane, bądź udostępnione bez stosownego odnośnika do naszej strony. Dotyczy to szczególnie blogerów, twórców materiałów wideo, czy grafików.

 

Jakich narzędzi mogę do tego użyć? Jak wygląda proces odzyskiwania?

1) Proces z wykorzystaniem Majestic i Screaming Frog

Pierwszym narzędziem, które możemy wykorzystać przy odzyskiwaniu linków to Majestic. Przy jego pomocy należy wyeksportować raport zawierający wszystkie backlinki prowadzące do naszej strony internetowej. Po zapisaniu raportu eksportujemy go do formatu Excela i sortujemy w odpowiedni, wygodny dla nas sposób.

 

 

Następnie posortowaną listę linków przenosimy do zaawansowanego edytora kodów źródłowych. Dla przykładu mogę podać Notepad++, czy inny program obsługujący wiele języków programowania. W nim wykonujemy kolejne sortowanie, jednak wybieramy opcję, która pozostawi nam wyłącznie unikalne adresy. Otrzymaną listę zapisz do pliku tekstowego. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie z nią dalej pracować.

Utworzona baza adresów przyda nam się teraz, ponieważ następne w kolejności jest narzędzie Screaming Frog. Importujemy bazę do programu i czekamy na efekty. W tym czasie oprogramowanie odwiedza wszystkie adresy i sprawdza, które zwracają wcześniej wspomniany błąd.

 

 

2) Wykorzystanie rozszerzeń do popularnych przeglądarek

Techniki związane z odzyskiwaniem linków znane były już od jakiegoś czasu. Dziś jednak możemy w tym celu wykorzystać wtyczki do popularnych przeglądarek. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu rozszerzeń można znacznie urozmaicić, a także przyspieszyć proces odzyskiwania.

Pierwszym rozszerzeniem, nad którym warto się zastanowić, jest Domain Hunter Plus do Google Chrome. Wtyczka działa w ten sposób, że po wejściu na daną stronę wyświetla wszystkie niedziałające linki na niej zawarte. Skanowanie trwa proporcjonalnie do ilości linków, jest również możliwość eksportu wykrytych linków do pliku. Dodatek jest bardzo wygodny w użyciu, jednak korzystanie z niego jest czasochłonne w przypadku znacznej ilości backlinków. Trzeba również posiadać wcześniej przygotowaną listę witryn, które posiadają, lub mogą posiadać odnośnik do naszej strony. W przeciwnym razie jest to szukanie igły w stogu siana. Niemniej, właściciele mniejszych serwisów będą zadowoleni z tego rozszerzenia.

 

 

Jeżeli chodzi o przeglądarkę Mozilla Firefox, do dyspozycji mamy rozszerzenie Link Checker. Działa ono na podobnej zasadzie, jak Domain Hunter, jednak efekty analizy prezentowane są w inny sposób. Nie mamy tutaj osobnej listy z wyświetlonymi linkami, a w zamian na badanej podstronie podświetlane są wszystkie odnalezione odnośniki i ich stan. Linki oznaczone są odpowiednimi kolorami, które możemy dowolnie ustawić w panelu administracyjnym wtyczki. Nie ma niestety możliwości eksportu efektów analizy, a także każdą podstronę serwisu musimy sprawdzać osobno.

 

 

Oba te rozszerzenia, do sprawnego użytkowania wymagają jednak posiadania stosownej listy konkretnych adresów serwisów, na których umieszczony jest nasz link. W tym momencie z pomocą przychodzi kolejna wtyczka, która jest dostępna dla obu przeglądarek – Majestic Backlink Analyzer. Rozszerzenie to, po połączeniu z naszym kontem Majestic daje możliwość pełnej analizy naszej strony internetowej.

 

Źródło: https://majestic.com/majestic-widgets/plugins

 

We wtyczce dostępne są wszystkie statystyki tak, jak po zalogowaniu się w serwisie. Całość zaprezentowana jest w bardzo przejrzysty sposób. Oprócz raportu dotyczącego backlinków, w statystykach strony wtyczka Majestic prezentuje również Trust Flow, Citation Flow, czy Backlink History.

 

3) Mam listę adresów zawierających niedziałające odnośniki. Co dalej?

W tym momencie naprawdę zaczyna się odzyskiwanie. Przeanalizuj poszczególne strony, ich statystyki i pomyśl, gdzie odzyskanie linku będzie przydatne. Strony spamerskie, witryny użytkowane przez wielu jako zaplecza, czy strony ze słabą jakością contentu omijaj z daleka. Możesz je ze spokojem usunąć ze swojej listy. Witryny niepasujące do tematyki Twojego portalu również należy pominąć.

We wszystkich pozostałych przypadkach sprawdź, czy link nie zawiera literówek, przenosi do odpowiedniej podstrony i czy umieszczenie go w danym miejscu przynosi efekt. Następnie przyszedł czas na kontakt z administratorem danej witryny. Podstawowym sposobem, aby tego dokonać jest e-mail. Opisz w krótkiej wiadomości swój problem i poproś o pomoc w jego rozwiązaniu przy użyciu metody zaproponowanej przez Ciebie. Napisz krótko, ale dokładnie, aby osoba administrująca stroną nie miała poczucia, że traci czas.

 

White hat link building vs. broken link building

White hat link building bezpośrednio wiąże się z pojęciem White Hat SEO. To nic innego, jak budowanie, wyszukiwanie i optymalizacja naturalnych łączy do naszej witryny celem pozyskania dodatkowego ruchu. Najlepiej, aby linki były pozyskiwanie w sposób naturalny, czyli były udostępniane przez użytkowników. Jeżeli tak się dzieje, w tym momencie wkraczamy my i analizujemy, czy czynność ta została wykonana prawidłowo. Jeżeli nie – staramy się zrobić wszystko, aby link został poprawiony na prawidłowy, czyli odzyskujemy należny nam odnośnik. W tym celu możemy wykorzystać jedno z wcześniej opisanych narzędzi.

Broken link building sprowadza się wyłącznie do odzyskiwania linków zwracających błąd 404. Po odnalezieniu takowego łącza kontaktujemy się z webmasterem, wskazujemy błąd i proponujemy stosowne rozwiązanie. Broken link building jest elementem white hat link building, ponieważ definicje te bezpośrednio się przenikają. Technika poszukiwania błędów również jest taka sama, ponieważ wyszukując błędne backlinki, wskazujemy wszystkie, a nie tylko wybrane. Niemniej, definicja mówi jasno – broken link building dotyczy linków zwracających błąd 404.

 

Korzyści wynikające z odzyskiwania linków

Podstawową korzyścią wynikającą z odzyskiwania linków jest zwiększenie ruchu na stronie. Poprawione łącze przekierowuje bezpośrednio na podstronę naszego serwisu, która interesuje odbiorcę, dlatego istnieje również szansa, że dany użytkownik zostanie na dłużej. Dzięki poprawionym backlinkom witryna jest również lepiej pozycjonowana. Prowadzi do niej więcej linków, a co za tym idzie – pozycja w wyszukiwarce może wzrosnąć. Google nie ma również wątpliwości, jeżeli chodzi o twórcę danej treści, ponieważ do jej oryginału, czyli bezpośredniego źródła prowadzi aktywny link.