Czym się kierować przy tworzeniu stron zapleczowych
Artykuły11 stycznia 2018
Temat stron zapleczowych z każdym rokiem staje się coraz mniej popularny. Duże grono osób z branży krytykuje linkowanie przy użyciu zaplecza, które wypierane jest przez content marketing. Inni zwracają uwagę na zaśmiecanie Internetu treściami słabej jakości. Jeżeli zdecydujemy się na stworzenie nowych stron zapleczowych, to powinny być one w pełni dopracowane i przyjazne z punktu widzenia użytkownika. Jak więc stworzyć mocną stronę zapleczową? Poniżej znajduje się kilka wskazówek.
Domena i nazwa portalu
Wybór odpowiedniej domeny to bardzo ważny etap w całym procesie– użytkownicy Internetu nauczeni własnymi doświadczeniami często unikają stron o zawiłych i niezrozumiałych adresach. Domena powinna więc być krótka i związana z tematyką strony. Należy unikać cyfr w adresie oraz innych znaków, takich jak myślniki.
Jeżeli mamy już wybraną domenę, to należy zastanowić się nad nazwą naszego portalu. Warto, żeby była ona powiązana z domeną, dzięki czemu nasza strona będzie wyglądała profesjonalnie i wiarygodnie. Nazwa powinna wpadać w ucho i być łatwa do zapamiętania. W nazwie koniecznie powinny znaleźć się duże litery i polskie znaki (jeżeli są wymagane). Dla przykładu, jeżeli zdecydowalibyśmy się na założenie strony zapleczowej o fotografii/aparatach fotograficznych pod adresem przegladaparatow.com, to nazwa u góry strony powinna brzmieć „Przegląd aparatów”, a nie tak samo jak jej adres.
Logo
Jeżeli wybraliśmy nazwę dla naszej strony zapleczowej, to należy przejść do kolejnego ważnego elementu, czyli logo. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy portal posiada logo, które wyróżnia go na tle innych stron. Również nasza strona zapleczowa powinna się wyróżniać, aby przyciągać uwagę internautów i wyglądać profesjonalnie.
Aby stworzyć ciekawe logo, nie musimy zatrudniać grafika ani posiadać specjalnych zdolności graficznych. W Internecie znajdziemy wiele darmowych kreatorów, które pozwalają szybko i w łatwy sposób stworzyć logo dla naszego zaplecza. Przeważnie takie kreatory umożliwiają dobór czcionki i/bądź obrazka, który znajdzie się w naszym logo.
System i wygląd portalu
Aby sprawnie zarządzać treściami publikowanymi na stronie, powinna być ona budowana w oparciu o system CMS, czyli oprogramowanie ułatwiające zarządzanie treścią.W Polsce najpopularniejszym CMS-em jest obecnie WordPress – platforma jest cały czas rozwijana zarówno przez twórców, jak i społeczność użytkowników. Na bieżąco pojawiają się aktualizacje, które usprawniają działanie systemu, a bezpłatne wtyczki pozwalają na indywidualne dopasowanie strony do potrzeb właściciela.
To, co sprawia, że Wordpress jest tak popularny, to z pewnością przyjazny interfejs, który pozwala na łatwe zarządzanie treścią na stronie. Dodawanie artykułów odbywa się przy użyciu specjalnego edytora, w którym w łatwy sposób umieszcza się zdjęcia i nagłówki. Pozwala to na sporą oszczędność czasu i daje możliwość obsługi przez osoby nieposiadające dużych zdolności technicznych.
CMS-y takie jak WordPress posiadają także gotowe szablony graficzne. Wiele z nich prezentuje się nowocześnie, są też przyjazne z punktu widzenia UX. W sieci znajdziemy całe paczki darmowych motywów – wystarczy wpisać „freewordpressthemes” w Google, by zyskać możliwość wyboru spośród setek motywów. Oczywiście dostępne są też motywy płatne, które często są jeszcze ładniejsze i posiadają wiele ciekawych dodatków. Jeżeli więc nie chcemy oszczędzać na naszej stronie zapleczowej, to takie rozwiązanie będzie o wiele lepsze.
Artykuły na stronie
Sam wygląd strony to nie wszystko – jeżeli internauci trafią już na nasz portal, to z pewnością w celu przeczytania ciekawego artykułu na konkretny temat. Ważne jest więc umieszczenie rzetelnych i przyjemnych w odbiorze treści. Tylko w ten sposób zachęcimy użytkownika do ponownego odwiedzenia naszej strony, kliknięcia w inny artykuł czy udostępnienia go innym osobom i wygenerujemy ruch oraz być może zyskamy grono stałych czytelników. Artykuły powinny być tematyczne i pisane w oparciu o konkretne fakty. Warto wynająć w tym celu copywriterów.
Dodając artykuł pamiętajmy o obrazku wyróżniającym (featured image) – w wielu szablonach jest on widoczny jako miniaturka obok tytułu artykułu na stronie głównej czy na blogu. Aby zwiększyć szansę na kliknięcie w artykuł, należy dodać ciekawy obrazek powiązany stricte z tematem danego wpisu.
Content marketing na zapleczu?
Czy tworzenie stron opisanych w powyższy sposób ma obecnie jakikolwiek sens? Pewnie wiele osób uzna, że taka taktyka nie jest skuteczna w dzisiejszych czasach. Osobiście uważam, że przede wszystkim warto stawiać na jakość – zarówno z punktu widzenia estetyki, użyteczności, jak i treści publikowanych na portalach. W ten sposób uzyskamy nowe, wartościowe miejsca do linkowania oraz w dłuższej perspektywie czasu, być może, dodatkowe źródło dochodu z publikowania wpisów sponsorowanych w ramach content marketingu. Uzyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na dalszy rozwój strony, publikację lepszych artykułów czy zakup nowego szablonu. Jeżeli więc postawimy na rozwój stron zapleczowych, to możemy uzyskać wiele wymiernych korzyści.