HTTP/2 - ogromny skok prędkości najprawdopodobniej dostępny już w nowym roku
Aktualności4 grudnia 2015
Protokół HTTP/2 jest nowszą wersją wysłużonego już protokołu HTTP, który działa już od blisko 16 lat. HTTP/2 powstał w oparciu o SPDY – wydajny protokół Google wykorzystywany w przeglądarkach Chrome, do szybszego wczytywania serwisów internetowych.
HTTP/2 to przede wszystkim szybkość wczytywania stron internetowych. Każdy kto zajmuje się SEO, wcześniej czy później spotyka się z problemem szybkości wczytywania serwisów internetowych i optymalizacji tego parametru, głównie w oparciu o wskazówki z narzędzia PageSpeed Insights.
Sztuczek i technik jest wiele. Od odciążenia wagi obrazków, po stosowanie spritów, wczytywanie zasobów z różnych domen, czy zamieszczanie fragmentów CSS i JavaScript bezpośrednio w kodzie strony.
Z HTTP/2 Internet gwałtownie przyspieszy
HTTP/2 jest udoskonaloną wersją SPDY. Jego wdrożenie znacząco wpłynie na szybkość ładowania serwisu, HTTP/2 to przede wszystkim jedno połączenie z serwerem i wiele żądań na raz.
Jest to zdecydowanie jedno z najciekawszych usprawnień. W starej wersji protokołu załadowanie każdego pliku CSS wiązało się z wysłaniem zapytania oraz otrzymaniem odpowiedzi. Każdy z plików otwierał i zamykał kolejny request, a pliki ładowane były jeden po drugim. W tym wypadku gdy, czas ładowania jednego z plików był długi, reszta czekała w kolejce.
W nowej wersji protokołu zostanie uruchomione tylko jedno, stałe połączenie, które trwało będzie przez cały okres korzystania z danej witryny. Możliwe będzie także wysyłanie wielu requestów w tym samym czasie w ramach jednego połączenia. Oznacza to, że załadujesz jednocześnie wiele plików JS i CSS bez potrzeby ładowania ich po kolei i długiego czekania – jest to z pewnością jedno z największych usprawnień.
HTTP/2 oferuje również kompresję nagłówków, większe bezpieczeństwo oraz technologię push, która umożliwia wysłanie zasobów do klienta w celu późniejszego ich wykorzystania.
Prędkość i jeszcze raz prędkość
HTTP/2 dzięki nowym rozwiązaniom optymalizacyjnym oraz znacznym usprawnieniom w samej architekturze oferuje ogromny skok prędkości ładowania serwisów internetowych.
W przypadku coraz większej ilości urządzeń mobilnych jest to technologia, która w połączeniu z AMP może raz na zawsze zakończyć problem długiego ładowania stron.
Zawrotną prędkość najłatwiej zilustrować jest na przykładzie, w tym celu możesz odwiedzić serwis: http://www.http2demo.io/
Utworzony został tam prosty test, polegający na załadowaniu 200 małych obrazków przy pomocy protokołu HTTP1.1 oraz HTTP/2. Wyniki są świetne, HTTP/2 zapewnia wczytanie zasobów niemal o 80% szybciej, niż jego starszy odpowiednik.
Źródło: http://www.http2demo.io/
Jak możemy przeczytać tutaj roboty Google zaczną w pełni wspierać nowy protokół najpóźniej na początku przyszłego roku. Niestety w przypadku przeglądarek takich jak Chrome i Firefox, do jego wykorzystania niezbędne będzie wcześniejsze wdrożenie protokołu HTTPS. Jak wiadomo HTTPS jest płatny, jednak istnieją jego darmowe odpowiedniki.
HTTP/2 i SEO
HTTP/2 w odniesieniu do SEO, to przede wszystkim bonus dla witryn, których czas wczytywania był stosunkowo długi. Wdrożenie nowego protokołu znacząco skróci czas wczytywania serwisu, co może przełożyć się na wzrost pozycji zarówno w wynikach mobilnych jak i desktopowych. Ale dodatkowo znacząco odciąży serwisy. Na chwilę obecną HTTP/2 wspierany jest przez niemal 70% przeglądarek na rynku światowym. Możliwe, że zostanie on wdrożony wraz z technologią AMP.
Źródło: http://searchengineland.com/everyone-moving-http2-236716
Stare komentarze: 6
Dobra wiadomość na zakończenie roku zwłaszcza, że coraz częściej zdarzają mi się klienci, których serwisy już po optymalizacji mają "Total Page Size" po kilkanaście MB - HTTP2 to będzie dla wszystkich nowa jakość:)
bardzo kiepsko sie czyta wsza strone na tablecie, nie da sie poszerzyc ekranu, fajnie by bylo gdybysciecos z tym zrobili. lubie wasze artykuly
Widać tekst napisany w samych superlatywach a autor nie pofatygował się poszukać złych stron tego rozwiązania, a prawda odnośnie HTTP/2 nie jest taka fajna jak tu przedstawiono. Fragment tekstu z pewnej strony: "...jak podkreślają analitycy i programiści (m.in. Poul-Henning Kamp, który opublikował surową krytykę HTTP/2), nie jest aż tak różowo. Jak się okazuje, zastosowanie HTTP/2 zwiększa w określonych sytuacjach obciążenie po stronie serwera. Sytuacja taka ma miejsce przy przesyłaniu bardzo dużych zbiorów danych, takich jak np. filmy.
Również przyspieszenie działania internetu nie jest tak do końca oczywiste. W wypadku popularnych serwisów będzie na pewno widoczne, ale ze względu na wprowadzone priorytety niewielkie strony WWW umieszczane zwykle na serwerach wirtualnych mogą działać wolniej.
Kolejnym niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą wprowadzenie HTTP/2, jest to, że programiści mogą zaprzestać optymalizowania kodu strony WWW. Jednoczesne wysyłanie elementów strony sprawia bowiem, że niezależnie od obciążenia strona w przeglądarce klienta będzie się ładować w miarę normalnie – nie ma znaczenia, czy jest napisana w sposób poprawny.
Pod lupą krytyków znalazło się też obowiązkowe szyfrowanie komunikacji przez HTTP/2 za pomocą SSL/TLS. W wielu wypadkach, np. przy przesyle przez dostawców multimediów materiałów wideo czy muzyki, szyfrowanie nie jest potrzebne, a może tylko spowolnić transfer. Są też sytuacje, w których szyfrowana komunikacja jest niezgodna z prawem, bo np. w niektórych krajach więźniowie nie mają prawa do prywatności...."
Sam od siebie dodam że cała zmiana jest na korzyść dużych śmierdzących korpo a nie przeciętnego właściciela strony www, który będzie zmuszony wydać kolejne kilka/kilkadziesiąt złotych na zakup certyfikatów itp. Zobaczymy w praniu co będzie.
w jaki sposob mozna wdrozyc to rozwiazanie na wlasnej stronie (wykorzystujacej HTTPS). to sie stanie automatycznie wraz ze zmianami w Google czy tez trzeba bedzie wykonac jakies prace po wlasnej stronie?
@Krzysztof
Jak cytujesz - HTTP2 zwiększa obciążenie w określonych sytuacjach, za przykład podajesz duże zbiory danych. Niestety obecnie duże zbiory danych również obciążają serwery, a ich odpytywanie, czy przeszukiwanie jest czasochłonne i mozolne... HTTP/2 skróci ten czas. Różnica jest taka, że przy wykorzystaniu HTTP/2, a dorzucając jeszcze SSD, owe zbiory pobiorą/przeszukają się szybciej... Tutaj jest jeszcze wiele innych aspektów jak sama maszyna, czy po prostu technologia, w której dane oprogramowanie zostało stworzone. Każda technologia ma jakieś wady. Tutaj zyskujemy prędkość, dużo prędkości, która jest nam potrzebna :)
Nie twierdzę, że jest to idealne rozwiązanie, w niektórych aspektach nadal będzie trzeba kombinować, aczkolwiek myślę, że nowy protokół jest ciekawy.
@Co do nawiązania do programistów - to ma to raczej związek z zarządzaniem pracownikami ;). Dobry programista zadba o optymalizację
@Co do szyfrowania wideo, być może jest to niepotrzebne... ale spójrz - całe youtbe jest szyfrowane, myślę że zapewniając odpowiednie maszyny nie będzie tutaj problemu.
@przykład więźniów jest i być może trafny, ale zapewne zostanie to dograne w owych krajach.
@Co do zakupu certyfikatów - jeśli nie chcesz nie musisz przechodzić, pamiętaj jednak, że są strony, które za darmo oferują takie certyfikaty :). Z tego co się orientuję np. w cloudflare.com/plans/ masz i obsługę HTTP2 i darmowy SSL.
@Antoni
HTTP/2 to protokół, należy wdrożyć go na serwerze. O ile masz własny VPS/Dedyk możesz zainstalować go sam. Zaktualizować Apache i inne i uruchomić HTTP2.
Jeśli posiadasz hosting współdzielony to musisz poczekać, aż twoi administratorzy zainstalują owy protokół i uruchomią HTTP2