Wizytówki firm w Google Maps są świetnym sposobem na promowanie swojej firmy w lokalnych wynikach wyszukiwania. Jeśli świadczysz swoje usługi w lokalu lub na terenie danego miasta, to posiadanie wizytówki na mapach Google jest kluczowe podczas pozycjonowania Twojej firmy.

Czasami zdarza się tak, że pomimo utworzonego wpisu w Google Maps, z jakiegoś powodu utraciliśmy dostęp do konta, na którym się on znajduje. Tak utworzonym wpisem nie da się zarządzać, modyfikować ani odpowiednio go optymalizować. 

Instrukcja odzyskiwania wizytówki w Google Maps:

Przejdź do Google Moja Firma.

Zaloguj się na konto (lub utwórz nowe), na którym chcesz w przyszłości zarządzać wizytówką firmy (prawy górny róg ekranu).

Po zalogowaniu się w GMF, zostaniesz automatycznie przekierowany do okna tworzenia nowego wpisu w Google Maps:

Google maps

W polu "Nazwa firmy", wpisz nazwę swojej firmy w Google Maps. Nazwa powinna być identyczna jak nazwa punktu, o którego przejęcie się ubiegasz. Dzięki temu powinieneś uzyskać podpowiedź Twojej firmy:

W przypadku, gdyby Google nie wyświetliło podpowiedzi Twojej firmy, wypełnij wszystkie dane w tym formularzu - Google pokaże Ci firmy podobne do tej, którą dodajesz. Staraj się jednak odnaleźć ją przy pomocy podpowiedzi i wybrać ją z listy.

Jeżeli klikniesz w nazwę firmy, którą podpowiada Ci Google, to automatycznie wypełni pozostałe pola i przeniesie Cię do punktu firmy na mapie:

 google maps

Jeśli Google odnalazło Twoją firmę przejdź do kolejnego kroku, w którym masz 2 możliwości:

- Pierwsza z nich

Otrzymasz okienko przejęcia firmy w Google Maps.

weryfikacja

Dostaniesz tutaj małe okno z wypisanym adresem Twojej firmy. Musisz zaznaczyć checkboxa i przejść dalej.

W kolejnym kroku przedstawione zostaną Ci metody weryfikacji wizytówki (telefon na adres w wizytówce, SMS na adres w wizytówce lub wysłanie kodu weryfikującego na podany adres).

Po zweryfikowaniu wizytówki w ten sposób dość szybko uzyskasz do niej dostęp. Okienko to dostaniesz w przypadku, gdy wizytówka została dawno temu porzucona lub wygenerowana automatycznie i nikt nią nie zarządza.

Druga z nich

- W 95% przypadków dostaniesz jednak informację o tym, że ktoś inny zweryfikował już tą wizytówkę i posiada do niej dostęp:

google maps

Tutaj wszystko trwa znacznie dłużej. Potwierdzając to, że dany punkt w mapie należy do Ciebie, do jej obecnego właściciela jest wysyłany e-mail z prośbą u nadanie Ci dostępu do zarządzania tą wizytówką. Na odpowiedź na żądanie ma 7 dni.

Po potwierdzeniu, tego że dana firma należy do Ciebie, Google wyświetli Ci okienko, w którym zapyta o poziom dostępu i powiązanie z firmą:

Najlepiej ubiegać się tutaj o najwyższy poziom dostępu (jak na powyższym zrzucie ekranu).

Przesyłając formularz otrzymasz potwierdzenie złożenia prośby:

google maps

Potwierdzenie przyjdzie również na Twój adres e-mail:

google maps

W otrzymanej wiadomości e-mail znajduje się link do prośby (zobacz prośbę), możesz tam sprawdzić aktualny status swojej prośby.

Stosowna informacja przyjdzie Ci również na adres e-mail.

google maps

Po złożeniu prośby pozostaje Ci czekać (maksymalnie 7 dni). W przypadku otrzymania odpowiedzi na prośbę, Google poinformuje Cię o tym przez stosowną wiadomość e-mail. Mamy tutaj 3 możliwe rozwiązania tej sytuacji:

A. Jeśli w ciągu 7 dni obecny właściciel nie podejmie akcji związanych z prośbą, Google pozwoli Ci zweryfikować wizytówkę jako Twoją (np. przy pomocy pocztówki z kodem).

B. Jeśli osoba zarządzająca wizytówką wyrazi zgodę i nada Ci uprawnienia, o które się ubiegasz, będziesz mógł zarządzać wizytówką od ręki.

C. Jeśli obecny właściciel odrzuci Twoją prośbę, to nie uzyskasz dostępu do zarządzania wizytówką. Będziesz mógł jednak odwołać się od jego decyzji i przejąć wizytówkę.

Jak odwołać się od odrzuconej prośby przejęcia wizytówki

W przypadku, gdy obecny właściciel zarządzający wizytówką odmówi nadania Ci uprawnień, o które się ubiegasz we wniosku, to będziesz musiał odwołać się od jego decyzji.

Ważne tutaj jest to, że nawet jeśli otrzymasz odmowę to przez odwołanie, możesz przejąć tę wizytówkę (np. poprzez wysłanie kartki z kodem).

Po złożeniu Twojej prośby o przejęcie wizytówki, jej właściciel dostanie wiadomość e-mail z Twoją prośbą. 

Prośba o nadanie praw z perspektywy obecnego właściciela

Poniżej pokaże Ci jak wygląda taka prośba z perspektywy osoby, która obecnie ma dostęp do wizytówki. Obecny właściciel dostanie na e-mail Twoją prośbę:

Ma 7 dni aby ją zaakceptować lub odrzucić - w przypadku odrzucenia musi podać Ci powód tej decyzji:

Po wysłaniu odpowiedzi - np. odrzucenia prośby, dostanie on potwierdzenie:

Odpowiedź na prośbę o nadanie dostępu do zarządzania wizytówką

Wróćmy teraz do widoku osoby, która usiłuje przejąć swoją wizytówkę w Mapach Google. Załóżmy, że złożyliśmy prośbę, ale obecny właściciel ją odrzucił.

Po odrzuceniu prośby przez osobę, która obecnie zarządza wizytówką otrzymasz na e-mail odpowiedź na Twoje zgłoszenie:

Masz oczywiście możliwość odwołania się od tej decyzji. Kliknij więc w "Odwołaj się" i złóż odwołanie (nie trzeba nic opisywać):

Raz jeszcze potwierdź, że jesteś osobą uprawnioną do zarządzania tą firmą:

I teraz najważniejsze.

Pomimo tego, że właściciel odrzucił naszą prośbę, to składając odwołanie dostaniesz możliwość zweryfikowania wizytówki jako swojej. Mamy 4 możliwe formy weryfikacji: "Teraz przez telefon", "SMS-em", "Teraz przez e-maila", "Wyślij pocztą na adres".

Dane do tych form kontaktu zaciągnięte są z obecnych informacji umieszczonych na wizytówce. Wyjątkiem jest adres e-mail, który wydaje się być wygenerowanym automatycznie (nie podawałem takiego). W przypadku, gdy takiego adresu nie posiadamy, wystarczy go utworzyć, aby otrzymać na niego kod.

Jeśli mamy możliwość, to warto zweryfikować tę wizytówkę przez rozmowę telefoniczną, e-mail z kodem lub SMS'a. W ostateczności zostaje wysłanie kartki z kodem, tutaj jednak czas weryfikacji miejsca wydłuży się o czas na dostarczenie kartki.

Po prawidłowej weryfikacji miejsca będziesz mógł nim zarządzać.

Przydatne artykuły: